evialead.gr

Οι Βραβευμένες Ταινίες Μικρού Μήκους από το 41ου Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύουν …………… Χαλκίδα.

Θα φιλοξενηθούν στο Αμφιθέατρο του Συνεδριακού Κέντρου της Π. Ε. Εύβοιας . .        [Λεωφ. Χαϊνά 93]

Σάββατο 12  & Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019 από τις 7:00 το απόγευμα.

Στις 12.1.2019 θα προβληθεί και η ταινία «Παρεμπιπτόντως»  του Χαλκιδέου Σκηνοθέτη Κωνσταντίνου Οικονόμου, ο οποίος θα παραστεί και θα μιλήσει μετά την προβολή της ταινίας του.

Δευτέρα 14 Ιανουαρίου θα προβληθούν  επιλεγμένες ταινίες από το 40ο Φεστιβάλ

Συνδιοργάνωση: Περιφερειακή Ενότητα Εύβοιας

                           Πανευβοϊκός Σύλλογος «Άνθρωπος – Ελπίδα – Πολιτισμός»

                             Οργανισμός Φεστιβάλ Δράμας

Είσοδος Ελεύθερη .

Οι Βραβευμένες Ταινίες του Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας με διάρκεια ζωής 41 χρόνια.  Ταξιδεύει σε 87 πόλεις της Ελλάδας και του εξωτερικού. Το ταξίδι ξεκινά… από τη Μακεδονία και φτάνει….  μέχρι το μακρινό Σύδνεϋ της Αυστραλίας παρουσιάζοντας την ορμή με την οποία γεννήθηκαν και αποκαλύπτοντας το ταλέντο των κινηματογραφιστών , προβάλλοντας τους κοινωνικούς  προβληματισμούς και αναδεικνύοντας τη μεγάλη δυναμική του ελληνικού κινηματογράφου .

Σάββατο  12 Ιανουαρίου 2019               Ταινίες   Πρώτης Ημέρας  Προβολής                       

Σύνολο  διάρκειας ταινιών  167΄

1.- La ultima hija

    The last daugther                                                          Ντοκιμαντέρ      21΄

Σκηνοθέτης: Εύη Καραμπάτσου

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

2.- Εn partie   By halves      Πειραματική                     Μυθοπλασία 16΄

Έλληνες του Κόσμου    

Σκηνοθέτης  :Αναστασία Μελία Ελευθερίου

Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη»

καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας                                                                            

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

3.- Calling                                Σπουδαστική Ταινία Μυθοπλασία   16΄

   Έλληνες του κόσμου

Σκηνοθέτης : Άρτεμις Αναστασιάδου

Βραβείο Έλληνες του Κόσμου «Σωκράτης Δημητριάδης»

4.- Όλα για Όλα Go for broke                                                   Μυθοπλασία  30′

Σκηνοθέτης: Μαρίνος Σκλαβουνάκης

Εύφημος  Μνεία

5.- » Παρεπιπτόντως»                                                                     Μυθοπλασία 15΄

Σκηνοθέτης  Κωνσταντίνος  Οικονόμου –  Εκτός Συναγωνισμού

6.- Begond good & evil or (The exuberantly                                                                                                                           painful process of teething) Μυθοπλασία 12′

Σκηνοθέτης: Αλέξανδρος Παπαθανασόπουλος                                                                                     

Εύφημος μνεία στον  Chris Scott για την ερμηνεία του                                                                                       

7.- Βουρβουρού                                                                           Μυθοπλασία  22′

Σκηνοθέτης Καρίνας Λογοθέτη                                                                                                                                                         Τιμητική Διάκριση  Πρωτότυπης Μουσικής Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

8.- The sound                                                                                    Μυθοπλασία 15′ Σκηνοθέτης: Antoni Petrou                                                                                                                                                             Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

9.- Άβανος                                                                                         Μυθοπλασία 20′ Σκηνοθέτης:  Παναγιώτης Χαραμής

Χρυσός Διόνυσο                                                                                                                                                                                                                             Τιμητική Διάκριση Σεναρίου         Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας                                                                                                                        Τιμητική Διάκριση Σκηνικών                 Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών

Κινηματογράφου και Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

Κυριακή  12 Ιανουαρίου  2019                  Ταινιες   Δεύτερης Ημέρας  Προβολής

Σύνολο  διάρκειας ταινιών  δεύτερης ημέρας  157΄

1.- Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν silence of the dying fish           Μυθοπλασία    19΄                                       

Σκηνοθέτης : Βασίλης Κεκάτος

Βραβείο καλύτερης Ταινίας Νοτιοανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)                                  Ειδικό Βραβείο

2.-  Τέταρτος τοίχος                                                                                 Ντοκιμαντέρ 10΄

Σκηνοθέτης : Δημήτρης Γκότσης

Ειδικό  Βραβείο Περιβάλλον & Κλιματική Αλλάγη

3.-Ave Eva                                                                                                 Μυθοπλασία 13΄                      Σκηνοθέτης:   Oliwia Twardowska

Τιμητική Διάκριση  Ήχου στον Andriano Mantova

4.- Άρια                                                                                                    Μυθοπλασία    14΄                                                                                                     Σκηνοθέτης  : Μυρσίνη Αριστείδου

Έλληνες του Κόσμου

Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

5.- Πολυέλαιος    Chandelier Σπουδαστική Ταινία                     Μυθοπλασία 10′

 Σκηνοθέτης: Αντώνης Γλάρος

Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας  στον Andriano Mantova

6.- Molly 6 me 8   Μolly 6 to 8                                                     Μυθοπλασία 18′

Σκηνοθέτης: Ευθύμης  Μιχελουδάκης

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης γυναικείας Ερμηνείας στη Σοφία Κόκκαλη

Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης κριτικών Κινηματογράφου

7.- Νάρκη             Torpor                                                     Μυθοπλασία      22΄  Σκηνοθέτης:  Δημήτρης Τσαλαπάτης

Ειδικό βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης»                                                                             Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών GSC

8.-  Quidnunc                                                                                         Μυθοπλασία 26΄

Σκηνοθέτης: Χάρης Αγιώτης

Έλληνες του Κόσμου                                                                                                                       Εύφημος Μνεία 

9.- Έκτορας Μαλό                                                                                                                                          Η τελευταία μέρα της χρονιάς Μυθοπλασία 25′

Hector Malot – The last day of the year   

Σκηνοθεσία: Ζακλίν Λέντζου     

Αργυρός Διόνυσος          

Για την ιδιαίτερη κινηματογραφική αφήγηση

Δευτέρα  14 Ιανουαρίου  2019                  Ταινίες   Τρίτης Ημέρας  Προβολής

ΕΠΙΛΟΓΗ  ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ του 40ου Φεστιβάλ Δράμας

http://media.flix.gr.s3.amazonaws.com/cache/29/b7/29b77aab81fcc31e7b98d3a9f2186d7f.jpg

Σύνολο  διάρκειας ταινιών  Τρίτης ημέρας 126΄

1.- Play                                                                                   Μυθοπλασία 32′

Σκηνοθέτης: Βαγγέλης Λυμπερόπουλος        

Χρυσός Διόνυσος

Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στη Σάντυ Καραγιάννη

Βραβείο Τεχνικής   Αρτιότητας της Ένωσης                                                                                Τεχνικών Κινηματογράφου & Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

2.-    Μανέκι Νέκο                                                               Μυθοπλασία 19′   Σκηνοθέτης: Μανώλης Μαύρης                                                     

Τιμητική Διάκριση  Μοντάζ στον Θοδωρή Αρμάο

Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής στον Σταύρο Γασπαράτο

Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου στον Παναγιώτη Παπαγιαννόπουλο

Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

3.- Testing Greta                                                                         Μυθοπλασία 11′

Έλληνες του Κόσμου

Σκηνοθέτης: Άμπι Λούκας  (Abbie Lucas)  

Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης»  για τηυν καλύτερη Ταινία

της κατηγορίας  «‘Έλληνες του Κόσμου»

4.- Το εισιτήριο                                                                          Μυθοπλασία 17′

Σκηνοθέτης: Χάρης Σταθόπουλος

Τιμητικ΄πη Διάκριση  Ήχου στον Βαγγέλη Ζέλκα

Βραβείο Ομοσπονδίας  Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος

5.- Ουρανία                                                                                Μυθοπλασία 16′

Σκηνοθέτης : Δέσποινα Κούρτη

Βραβείο «Τώνιθα Μαρκετάκη» Καλύτερης Γυναικείας  

Σκηνοθετικής Παρουσίας

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας  στη Φωτειν΄η Μπαξεβάνη

Κίνητρα Ελληνικού Κινηματόγραφου

Βραβείο πανελλήνιας  Ένωσης κριτικών Κινηματογράφου.

6.- Φράγμα                                                                             Μυθοπλασία 17′

Σκηνοθέτης: Γιώργος  Τερζίδης

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νοτιοανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)

7.- Κατάψυξη                                                                          Μυθοπλασία 16′

Σκηνοθέτης: Δημήτρης Νάκος

Αργυρός Διόνυσος

Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *