Α ΕΠΣΕ: ΑΕΚ Χ. – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Χ. 0-1: Επιτέλους νίκη!!!

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, μετά από 11 αγωνιστικές, πέτυχε σήμερα, Σάββατο 9/12, ο Ολυμπιακός Χαλκίδας, αντιμετωπίζοντας την θεωρητικά γηπεδούχο ΑΕΚ Χαλκίδας με σκορ 0-1. Η φάση που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε μόλις στο 3‘, όταν ο Μπασινάς πέρασε δύο αντιπάλους του, μπήκε στην περιοχή, τροφοδότησε ωραία τον Τσιούνη που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ζαφειρόπουλο, γράφοντας το 0-1.
Η ομάδα της ΑΕΚ Χαλκίδας, που επίσης καιγόταν για βαθμούς, προσπάθησε ν’ αντιδράσει και έχασε δύο καλές ευκαιρίες, στις αρχές της επανάληψης.
Στο 48‘ ο Πεσχίρας, έπιασε ωραία κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ στο 53′, μετά από λάθος του τερματοφύλακα Τζουβάρα, ο Χρόνης έκλεψε τη μπάλα, σούταρε προς την εστία, για να διώξει ο Σταύρου την τελευταία στιγμή.
Μετά την ισχυρή πίεση που δέχτηκε στις αρχές της επανάληψης, η ομάδα του Ολυμπιακού ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 76′ έχασε καλή ευκαιρία έχασε καλή ευκαιρία με τον Μάλλιαρη, που δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Το 0-1 που παρέμεινε ως τελικό σκορ, δίνει την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να ελπίζει πλέον για την παραμονή του, ενώ για την ομάδα της ΑΕΚ Χαλκίδας, η αβεβαιότητα παρατείνεται.